Nosítka

Jaké nosítko?

Nosítek je na dnešním trhu už poměrně široká škála. A trvá celkem dlouho, než se vůbec zorientujete, protože každý hledá podle jiných kritérií. Než najdete konkrétní značky nosítek, které nosítko má jaké vychytávky, co by vám asi vyhovovalo, jaká je cena, atd. zabere to hodně vašeho času a i tak se může stát, že nejste o nic moudřejší než předtím. Zkusím vám nejdřív trochu pomoci obecně:

  • Nejdůležitějí je vybrat si "ergonomické nosítko". Správné ergonomické nosítko poznáte podle toho, že látka, ve které miminko nebo dítko "sedí" je od kolínka ke kolínku. To znamená, že dítě má podepřená stehna látkou až ke kolenní jamce. Každý může napsat "ergonomické", ale teď už víte, v čem je rozdíl.
  • Jestliže je dítě v nosítku držené látkou jen mezi nožičkami, jedná se o klokanku a to rozhodně není pro vaše dítě nic zdravého. Váha dítěte se nemá kam rozložit, dítě v podstatě "visí za rozkrok". Určitě nic příjemného, o problémech do budoucna nemluvě.
  • Druhá nejdůležitějí :o) věc je, jak dítě v nosítku nosit. Můžete nosit dítě na zádech nebo vpředu, na vašem břichu. Když nosíte miminko vpředu, vždy ho mějte čelem k sobě! Jestliže budete nosit dítě čelem ven, tzn. že dítě bude natočeno obličejem do stejného směru chůze jako vy, budete mít jeho záda na svém břiše, tak je to opravdu špatně. Dítě nemá možnost úniku od vzruchů zvenčí (obličeje lidí, jezdící auta, tramvaje, střídání barev atd.) a jediná možnost úniku je spánek. Pak ale nemá možnost opřít si hlavičku, takže se mu jen tak volně klimbá dopředu. Když je dítě čelem k vám, díváte se mu do obličeje, máte lepší možnost sledovat jeho potřeby, může se u vás schoulit, opřít si hlavičku o vás, vy ho ještě můžete kapuckou schovat a hlavičku mu zajistit. Při nošení na zádech se dítě dívá do stejného směru chůze, když ho ale sledování unaví (na zádech navíc už zpravidla nosíme větší děti), má opět možnost si opřít hlavičku o vás, tentokrát o vaše záda.
  • Zmínka o "potřebách dítěte" není jen prázdná fráze. Když nosíte malé miminko na břiše, díváte se mu do obličeje, vyplývá z toho mnoho faktorů. Vy přece svoje dítě znáte nejlíp, poznáte kdy je unavené, kdy si chce "povídat", kdy má žízeň, hlad, potřebuje utřít nudli, dát dudlík.. Jak to všechno poznáte, když bude otočené obličejem do ulice? Větší děti pak většinou nosíme na zádech - jsou objemnější, větší, vyšší a tak nošení na břiše už pro oba není tak pohodlné. Navíc při nošení na zádech jsou už děti větší, někdy ve věku, kdy už mluví a tak vám toho spoustu sdělí. :o)

Jak velké nosítko?

Když dítě začne z menšího nosítka vyrůstat a začíná mu být malé, poznáte to podle několika ukazatelů.

  • Panel který má dítě přes záda začíná být krátký, panel nedosáhne až za krk, někdy kryje záda jen po lopatky. Dítě se zaklání, odklání se od vás, mění vám těžiště, máte pocit, že upadnete.
  • Látka, která drží nožky dítěte roztažené od sebe nestačí až pod kolenní jamku, ale končí třeba v půli stehen.

S ergonomickým nosítkem rozhodně svému dítěti žádnou újmu nezpůsobíte, ani když vám z něj vyroste. Když je nejhůř (dosaďte konkrétní situaci) :o) tak to zvládnete s velkým dítětem i v malém nosítku. Ale o pohodlí, kolikrát ani o bezpečí vás i dítěte to už moc není. Když si vezmu jen ty dlouhé nožky a kam až látka na nosítku zasahuje..

Jak se vaše dítě v nosítku cítí?

Zkuste sami na sobě jednoduchý trik, jak se asi vaší dítě v nosítku cítí, když je mu malé - postavte se a zvedněte jednu nohu do vzduchu tak, jako kdyby jste si ji chtěli opřít o zídku, patník apod. a chtěli jste si zavázat tkaničku u boty. :o) Neohýbejte se ale, zůstaňte vzpřímeni. Stehno by mělo svírat s tělem pravý úhel a od kolene dolů by měla noha volně viset. Teď pod stehnem spojte ruce a povolte váhu nohy do vašich rukou. Zkuste mít spojené ruce až těsně pod kolenní jamkou třeba 10 vteřin. A na dalších 10 vteřin si ruce posuňte pouze do půli stehna. Co je pro vás pohodlnější a jak se vaše noha cítila, když jste drželi ruce v půli stehna? :o) A to bylo jen 10 vteřin..

Vlevo v menu najdete podrobnější popis toho, co by vás mohlo o nosítku Blue Bear zajímat.